top of page

Skóra dojrzała i problematyczna w gabinecie kosmetologa cz 1.

  • mbogucka
  • 9 godzin temu
  • 5 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 11 minut temu


Skóra dojrzała i problematyczna w gabinecie kosmetologa


Proces starzenia się organizmu

Proces starzenia się dotyczy nas wszystkich i jest nieunikniony jednak dla każdego przebiega indywidualnie. Wzrasta ilość osób starszych w społeczeństwie. Starsze osoby nie chcą czuć się staro, zmienia się podejście do wieku i postrzeganie starości. Panie i panowie powyżej 60 roku życia chcą nadal być atrakcyjni i zdrowi. Dotyczy to w szczególności skóry, która staje się wskaźnikiem starzenia się organizmu.

Na stan i wygląd skóry wpływają wiek, sposób odżywiania, tryb życia, używki, aktywność fizyczna, ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz właściwie dobrana pielęgnacja.


Charakterystyka starej skóry:

Niezależnie od etiologii starzenia się skóry istnieją ważne cechy skóry starej. Zmiany pojawiają się na całym przekroju naskórka i tkanki podskórnej i mogą powodować szeroki zakres zmian w wyglądzie skóry. Następuje wolniejsza odnowa komórek. Szybkość odnowy naskórka zwalnia z 28 dni o nawet 50%.

Zabieg Hydra wear LVY cosmetics jest przygotowany do reakcji na spowalnianie odnowy skóry i z tego powodu są przewidziane do powtarzania w cyklu co 10-14 dni aby stymulować tempo odnowy skóry.

Starsze osoby cechuje utrata około 20% grubości skóry właściwej. Badanie struktury starej skóry właściwej ujawnia, że jest ona uboga w komórki i naczynia. Zmienia się również zawartość i typ kolagenu w skórze. W młodej skórze typ pierwszy kolagenu stanowi 80%, a typ trzeci około 15% całkowitego kolagenu. W miarę starzenia się proporcje te odwracają się, stopniowo ubywa kolagenu pierwszego.

Wiele badań wskazuje, że aż  80% starzenia się twarzy można przypisać ekspozycji na słońce. Kliniczne objawy starzenia się pod wpływem słońca to: piegi, plamy soczewicowate, plamkowate przebarwienia i odbarwienia takie jak samoistny kropelnkowaty niedobór barwnika. Również spadek napięcia, elastyczności, wzrost podatności na uszkodzenia, zmiany patologiczne: rogowacenie, teleangiektazje i włókniaki. Skalę używaną do klasyfikacji klinicznego zakresu fotostarzenia stworzył Glogau. Zmiany histopatologiczne w skórze uszkodzonej słońcem łatwo się różnicuje i charakteryzuje przez elastozę.

Zmiany zachodzące skórze wskutek działania promieni słonecznych: pogrubienie warstwy rogowej, pogrubienie naskórka, zmniejszenie liczby komórek Langerhsa, uszkodzenie włókien elastycznych kolagenowych, nacieki komórkowe, przyrost gruczołów łojowych. Fotostarzenie jest to czynnik egzogenny. Warto sprawdzić inne towarzyszące czynniki, czasami zapominamy o wysuszającym działaniu wiatru, dlatego w trakcie wywiadu od klienta warto również zapytać w jakich warunkach odpoczywa na zewnątrz, warto też zapytać o warunki aktywności zawodowej.

Nie mamy wpływu na ostateczne decyzje klienta, niektóre osoby tak kochają słońce, że nie da się zmienić ich zachowania, ale możemy edukować i starać się uświadamiać klientom, że po prostu przyspieszają sobie procesy starzenia przez ekspozycję na promieniowanie UV.  Ponadto oczywiście z wiekiem rosną różne ryzyka chorób nowotworowych i ekspozycja na słońce dodatkowo wpływa na zachwianie funkcjonowania układu immunologicznego skóry przez co stwarzamy i pogłębiamy niebezpieczeństwo powstania stanów przed nowotworowych.

 

Przyczyny starzenia się

Przyczyny starzenia się:

Starzenie endogenne- jest genetycznie zapisanymi zmianami w organizmie człowieka i ma związek ze starzeniem się chronologicznym, a także zaburzeniami gospodarki hormonalnej

Starzenie egzogenne – czyli pod wpływem środowiska zewnętrznego – „starzenie cywilizacyjne” w wyniku zanieczyszczenia środowiska, nieprawidłowej pielęgnacji, dymu papierosowego. Również w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV – fotostarzenie oraz promieniowanie światła niebieskiego (HEV – high energy visible light).

Warto zaznaczyć, że starzenie się organizmu w tym starzenie się skóry ma najprawdopodobniej podłoże skojarzone. Suma różnych bodźców kumuluje się w organizmie.

Niezależnie od przyczyn jedną z bazowych cech starzejącej się skóry jest suchość. Efektem jest przyspieszone tworzenie się zmarszczek, utrata sprężystości i elastyczności. Jednym z podstawowych i popularnych zabiegów kosmetycznych marki Flagowym zabiegiem LVY cosmetics jest zabieg Hydra wear, mający na celu dogłębne nawilżenie skóry i przywrócenia prawidłowego działania bariery hydrolipidowej. Powstał on w wyniku wieloletnich badań nad procesami skóry i jest bazowym zabiegiem dla każdego gabinetu kosmetycznego.


Możliwe objawy kliniczne starzejącej się skóry:

·         Zespół fotostarzenia Favre-Racouchot – objawia się głębokimi bruzdami, torbielami karatenowymi, dużymi otwartymi zaskórnikami, zmianami guzowatymi.

·         Erythrosis interfollicularis colli – występuje na skutek przewlekłego uszkodzenia światłem i prezentuje się w postaci zaczerwienień teleangiektazyjnych – rumienia, z uwzględnieniem zaniku międzymieszkowego.

·         Plamy soczewicowate- słoneczne, oraz starcze pojawiają się pod wpływem przewlekłego działania promieni słonecznych lub też u osób w starszym wieku.

·         Starzejąca skóra wykazuje zwiększoną podatność na dermatozy takie jak: wyprysk kontaktowy, egzema, rogowacenie łojotokowe, łojotokowe zapalenie skóry czy zapalenie skóry o podłożu alergicznym.

·         Wzrasta również zagrożenie dermatozami alergicznymi takimi jak wyprysk pieniążkowaty, wyprysk zastoinowy, wyprysk atopowy, wyprysk z nadwrażliwości na światło oraz wyprysk z podrażnienia.

·         Zwiększa się ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych oraz nowotworowych.

·         Xeriosis cutis – charakteryzuje się złuszczającą, swędzącą i suchą skórą. Nie zalicza się do typowych oznak starzenia się skóry, ale jest jednym ze schorzeń wchodzących w zakres dermatologii geriatrycznej. Do czynników sprzyjających należą m. in. Niedoczynność tarczycy czy zaburzenia keratynizacji. Induktorem może być nadużywanie klimatyzacji lub ogrzewania.

·         Egzema Craquele („spękane szkło”) objawia się w postaci zapalenia skóry z charakterystyczną suchością, porysowaniem i świądem. Czynniki wyzwalające to niska wilgotność powietrza, zbyt niska temperatura, częste i długie kąpiele, odwodnienie.

·         Świąd starczy – jego rozwój nierzadko warunkują choroby współistniejące, wpływa negatywnie na jakość życia. W przypadku częstego drapania ma miejsce zaburzenie funkcji bariery ochronnej skóry i może dojść do infekcji

 


Starzenie się skóry

Starzenie się skóry – naskórek:

Wraz z upływem czasu aktywność podziałowa komórek warstwy podstawowej ulega redukcji. Atrofia warstwy kolczystej i ziarnistej powoduje, że naskórek staje się cienki a odnowa komórkowa zostaje spowolniona. Zranienia goją się wolniej. Zewnętrzna warstwa naskórka staje się coraz grubsza w efekcie czego skóra szarzeje i jest pozbawiona blasku. Zmniejsza się zdolność zatrzymywania wody i jej wiązania – cieńszy płaszcz lipidowy – prowadzi to do suchości oraz zmniejszenia odporności na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Marka LVY cosmetics w wyniku wielu badań stworzyła znakomity produkt Holly Water – woda elektrolitycznie zjonizowana, odtlenowana (patent). Powoduje, że woda w komórkach jest lepiej zatrzymywana, ma walor działania przeciwzapalnego, wpływa destrukcyjnie na bakterie na skórze.

 

Starzenie się granicy skóry skórno-naskórkowej

Granica między naskórkiem a skórą ulega spłaszczeniu co prowadzi do zmniejszenia i ograniczenia wymiany metabolicznej oraz substancji odżywczych między tymi warstwami.


Starzenie się skóry właściwej

Obniżenie aktywności i syntezy fibroblastów. Komórki te stają się okrągłe, wykazują cechy komórek będących w stanie spoczynku.

Zmniejsza się aktywność syntezy włókien kolagenowych. Powoduje to zmiany sieciowania się nowopowstałych włókien podporowych. Następuje też zmiana ich właściwości fizyko-chemicznych w wyniku czego włókna stają się twarde, sztywne, pofałdowane oraz chaotycznie rozmieszczone. Maleje liczba włókien elastycznych.

Zachodzi wiele zmian fizjologicznych związanych z procesem starzenia się, które mają istotny wpływ na dobrostan klienta.


Rola dysbiozy mikrobiomu w starzeniu się skóry

Odpowiedzią jest serum MBS mające zastosowanie we flagowym zabiegu Hydrawear. Uzupełnia mikrobiom skóry.

Proces starzenia się skóry jest powiązany ze szlakami bakteryjnymi mikrobiomu skóry a także produkcją kwasów tłuszczowych i ceramidów. Starzenie się skóry wiąże się ze zmianami na poziomie pH skóry jak również i składu lipidów. Układ immunologiczny skóry traci swoje właściwości ochronne, Każda ze zmian wywiera wpływ na zmiany w obszarze mikroflory skóry. W terapiach przeciwstarzeniowych zastosowanie probiotyków, prebiotyków oraz postbiotyków to nowe rozwiązanie typu anti-ageing,

Serum Soothe B3 wspomagające skóry skłonne do zaczerwienień, wrażliwe nad reaktywne również uzupełniające mikrobiom skórny.


Pielęgnacja przeciwstarzeniowa skóry

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa skóry

Celem pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest prewencja i zmniejszanie widocznych oznak starzenia się skóry oraz wspieranie jej kondycji.

Podstawą prawidłowej pielęgnacji skóry jest jej podwójne oczyszczanie.

Pielęgnacja skóry wymaga zrozumienia unikalnych potrzeb tego narządu dzięki czemu możliwe staje się dobranie właściwych preparatów i procedur kosmetologicznych.

Działania prewencyjne wobec procesu starzenia się skóry powinny obejmować wiele czynników:

Wsparcie homeostazy mikrobiomu skóry, działanie antyoksydacyjne, aktywacja mitochondriów, regeneracja na poziomie komórkowym.

Pobudzenie syntezy kolagenu i elastyny, pobudzanie aktywności antyglikacyjnej oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry.

Podstawę stanowi także pielęgnacja przeciwsłoneczna.

 

Makijaż medyczny.

Podstawą dobrze wykonanego makijażu jest odpowiednie przygotowanie skóry. Idealnym produktem do tego jest Hydra 24, szybkie przygotowanie skóry pod inne produkty makijażowe.

 
 
 

Comments


bottom of page